• Warsztaty na temat bezpieczeństwa w Internecie w Gminnej Bibliotece Publicznej w Grabowie nad Wisłą

          • 6 lutego uczniowie klasy IV wraz z opiekunami uczestniczyli w warsztatach, któe odbyły się w Gminnej Bibliotece Publicznej w Przyłęku filia w Grabowie nad Wisłą, w ramach kampanii "Dzień Bezpiecznego Internetu". Hasłem tegorocznej ogólnoświatowej akcji jest "Chcesz o tym porozmawiać?" Wspólnie z prowadzącą zajęcia panią bibliotekarką rozmawialiśmy na temat zagrożeń jakie czyhają na nas w sieci oraz o tym, czy internet możemy traktować jako wiarygodne źródło informacji?

            Spotkanie rozpoczęło się od krótkiej rozgrzewki, w której każdy z uczestników powiedział do czego najczęściej wykorzystuje nowe technologie i internet. Z przytoczonych przykładów powstałą lista możliwości jakie daje nam internet. Następnie zostały one pogrupowane na dwie kategorie: zachowania bezpieczne i mogące stwarzać zagrożenie. Analizując odpowiedzi wyciągnęliśmy wnioski, że internet jest doskonałym narzędziem komunikacji, rozrywki, informacji, edukacji itp., ale gdy zaczynamy wykorzystywać go w sposób nieostrożny lub w poczuciu bezkarności i anonimowości może wyrządzić wiele złego, a nawet doprowadzić do nieszczęścia. Ponadto uczniowie dowiedzieli się, jak prawidłowo reagować gdy jest się świadkiem negatywnych zachowań, bądź co gorsze gdy dotyczą one nas osobiście, np. hejt, FOMO, MOMO Challenge, patostreaming, flaming, sexting itp.  

            Dziękujemy za zaproszenie do biblioteki oraz za zdobytą wiedzę na temat bezpieczeństwa w sieci. 

        • „Dziś dla babci słońce mamy i całuski dla dziadziusia. Dziś życzenia wnuczek składa i piosenki śpiewa wnusia”
          • „Dziś dla babci słońce mamy i całuski dla dziadziusia. Dziś życzenia wnuczek składa i piosenki śpiewa wnusia”

          • Babcia i Dziadek to słowa, które każdemu dziecku kojarzą się z ciepłem, miłością i wszystkim, co dobre. Dlatego Motylki i Krasnale gościły swoje Babcie oraz Dziadków na uroczystości z okazji ich święta. Przedszkolaki od samego rana z niecierpliwością wyczekiwały zaproszonych gości, nie mogąc się doczekać, kiedy zapukają do drzwi Przedszkola. Licznie przybyli goście mieli okazję podziwiać swoje wnuczęta w specjalnie dla nich przygotowanym programie artystycznym. Dzieciaki pod czujnym okiem wychowawczyń zaprezentowały wiersze, piosenki oraz tańce, które ćwiczyły na tę uroczystość.
            Był to dzień pełen wzruszeń i emocji.

          • Niecodzienna lekcja fizyki i chemii

          • W dniu 12.01.2023 roku Publiczną Szkołę Podstawową w Łaguszowie odwiedziła "Grupa Zaelektryzowani" z Lublina. Nasi uczniowie wzięli udział w niecodziennej lekcji fizyki i chemii pt. "Zasady fizyczne czy kwasy chemiczne?". Celem pokazu  było przybliżenie tajników nauk ścisłych poprzez widowiskowe doświadczenia i eksperymenty.  Dodatkową atrakcją była możliwość bezpośredniego udziału dzieci w pokazie. Uczniowie mogli dowiedzieć się m.in.  o tym jaki jest wpływ wibracji cząsteczek powietrza na głos, jakie właściwości ochronne posiada woda oraz ile czasu potrzebuje nasz mózg do przystosowania się do środowiska, w którym funkcjonuje. Prowadzący przekazali widzom trudną wiedzę z fizyki i chemii  oraz udowodnili, że nauka może być  wesoła, ciekawa i pasjonująca.

          • Rozstrzygnięcie konkursu patriotycznego

          • Z okazji Narodowego Święta Niepodległości został ogłoszony konkurs patriotyczny pt. "Patron mojej szkoły". Zadaniem  konkursowym dla uczniów  klas młodszych było wykonanie portretu  patrona, zaś uczniowie klas starszych mieli ułożyć patriotyczny wiersz lub opowiadanie. W grudniu nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu. Laureaci otrzymali dyplomy i słodkie upominki. Prace można obejrzeć na wystawie w szkole. Wszystkim zaangażowanym osobom serdecznie gratulujemy i dziękujemy. 

          • Jasełka szkolne

          • ​​​​​22 grudnia 2022 r. w naszej szkole odbyła się uroczystość, podczas której uczniowie zaprezentowali tradycyjne jasełka. Na uroczystosci obecni byli nauczyciele, uczniowie, rodzice oraz zaproszeni goście. Spotkanie rozpoczęliśmy od wysłuchania fragmentu Pisma Świętego o narodzinach Pana Jezusa. Następnie obejrzeliśmy występ, podczas którego wszyscy uczniowie wspaniale wcielali się w powierzone role, prezentując umiejętności recytatorskie, wokalne i taneczne. Dzięki uczniom klas II I V mieliśmy okazję przyjrzeć się walce „dobra” ze „złem”, w której „dobro” – rodzący się Bóg, zawsze odnosi zwycięstwo. Dopełnieniem wystepu było wspólne kolędowanie.​​​​​​

            Na zakończenie spotkania Pan Dyrektor symbolicznie przełamał opłatek i złożył dzieciom, pracownikom szkoły oraz przybyłym gościom najserdeczniejsze życzenia z okazji zbliżających się Świat Bożego Narodzenia.

            Zapraszam do obejrzenia kilku filmików z przedstawienia: 

          • Odwołanie zajęć

          • Ze względu na złe warunki pogodowe dnia 20.12.2022 r. zostają odwołane zajęcia w trybie stacjonarnym w szkole.

            Zajęcia prowadzone są w trybie on-line przez dziennik elektroniczny Vulcan lub Teamsy.

          • Jarmark Bożonarodzeniowy w Janowcu nad Wisłą

          • W miniony weekend odbył się 1. Lubelski Jarmark Bożonarodzeniowy na Zamku w Janowcu. Program obejmował dwa dni (17-18 grudnia), podczas których organizatorzy zapewnili szereg atrakcji, nie pomijając żadnej grupy wiekowej. Pomimo mroźnej pogody Zamek w Janowcu rozbłysnął tysiącami świateł, tworząc niepowtarzalny, świąteczny klimat.

            Było wspólne biesiadowanie przy wigilijnym stole, koncerty, pokazy ogniomistrzów, a nawet wizyta Świętego Mikołaja, który miał prezenty dla wszystkich dzieci.

            Wydarzenie współorganizowane było m.in. przez Dom Kultury w Janowcu, Zamek w Janowcu – oddział Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym, Gminę Janowiec i Gminę Przyłęk, co spowodowało, że uczniowie naszej szkoły postanowili również wziąć udział w tym przedsięwzięciu.

            Dzieci z Publicznej Szkoły Podstawowej w Łaguszowie nie tylko wystąpiły na scenie z programem artystycznym, ale także rozstawiły na dziedzińcu zamkowym swoje stoisko, na którym wszyscy chętni mogli zaopatrzyć się w piękne stroiki i dekoracje bożonarodzeniowe.

             

            Dla tych, którzy nie mogli być obecni w tym dniu z nami, mamy krótką fotorelację.

          • Spektakl profilaktyczny

          • W dniu 16 grudnia do naszej szkoły zawitał teatr profilaktyczny „Kurtyna”, który zaprezentował uczniom klas IV-VIII spektakl pt. ”Przesłuchanie”. Głównym tematem przedstawienia była cyberprzemoc, ale również problem kontaktu z rówieśnikami, używek czy depresji u nastolatków. Spektakl oparty był na historii zdolnej uczennicy Doroty, która padła ofiarą hejtu w Internecie. Uczniowie mogli zaobserwować, jak czuje się i jakie emocje przeżywa osoba, na którą spadł ciężar hejtu w Internecie. Po raz kolejny usłyszeli, że warto w takich sytuacjach szukać pomocy u dorosłych, tak jak zrobiła to główna bohaterka, która powiedziała o wszystkim swojemu tacie i razem zmierzyli się z problemem. Spektakl podkreślił konsekwencje prawne, jakie wynikają z cyberprzemocy, ale również to, że w Internecie nikt nie jest anonimowy i bezkarnie nie można nikogo obrażać. Uczniowie dowiedzieli się, że żadne konto nie jest anonimowe. Podsumowanie pokazało, że nie warto nikomu niczego zazdrościć, bo każdy jest wyjątkowy i powinien rozwijać się w swoich pasjach i zainteresowaniach, a zazdrość może prowadzić do poważnych konserwacji.

          • Pokaz historyczny grupy PATRIOTIC

          • W dniu 1 grudnia br. uczniowie naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w prawdziwej lekcji historii przedstawionej przez grupę  „Patriotic” – pokazy historyczne. Tematem przewodnim lekcji były “Konflikty XX wieku”. Nasz gość w bardzo ciekawy sposób przybliżył historię  kampanii wrześniowej oraz przebieg II wojny światowej. Ponadto, podczas pokazów, uczniowie mieli możliwość przymierzenia, obejrzenia i zapoznania się z eksponatami oraz replikami broni charakterystycznymi dla tego okresu historycznego, co spotkało się z dużym zainteresowaniem wśród obecnych uczniów. Śmiało można stwierdzić, że „żywa” lekcja historii była lekcją niezwykłą i sprawiła naszym uczniom wiele radości.


             

          • 1 Lubelski Jarmark Bożonarodzeniowy na Zamku w Janowcu

          • PROGRAM WYDARZENIA

            Sobota 17.12.2022

            17.00 – otwarcie Jarmarku na zamkowym dziedzińcu

            • Uroczyste zapalenie świateł na choince
            • Przemowy okolicznościowe, życzenia świąteczne

            17.40 – rozpoczęcie wspólnej Wigilii

            • Dzielenie się opłatkiem
            • Kolacja przy stole biesiadnym

            18.30 – opowieści związane z tradycją oraz symboliką Świąt Bożego Narodzenia w religii chrześcijańskiej z udziałem proboszcza parafii w Janowcu

            19.00 – kolędy i pastorałki w wykonaniu Agaty Gryn

            19.20 – pokaz ogniomistrzów z Magicznych Ogrodów – w Parku przy Zamku w Janowcu

            Niedziela 18.12.2022

            12.00 – otwarcie drugiego dnia Jarmarku Bożonarodzeniowego – otwarcie stoisk z ozdobami i potrawami świątecznymi

            14.00 – Jasełka oraz kolędy w wykonaniu dzieci z Zespołu Szkół w Janowcu

            14.50 – I spotkanie z Mikołajem

            15.20 – występy dzieci ze Szkoły Podstawowej w Łaguszowie

            15.50 – II spotkanie z Mikołajem

            16.20 – kolędy i pastorałki w wykonaniu Zespołu Wokalnego „Promienie”

            16.40 – aranżacje instrumentalne zespołu „Nas Dwoje” (o ile warunki pozwolą)

            16.50 – ukraińskie kolędowanie

            17.00 – III spotkanie z Mikołajem

            17.30 – kolędy i pastorałki w wykonaniu Julii Statecznej

            17.45 – Kolędujmy razem! – wstęp Kacpra Gołdy

            17.50 – Kolędowanie na rockowo! – występ zespołu „OLD CASE” – cz. I

            18.20 – pokaz ogni na zamkowym dziedzińcu

            18.50 – Kolędowanie na rockowo! – występ zespołu „OLD CASE” – cz. II

            19.20 – pokaz przed Zamkiem żonglerki ogniami w wykonaniu sztukmistrzów z Magicznych Ogrodów

            20.00 – Zakończenie Jarmarku

             

          • Szachy w mazowieckiej szkole

          • Nasza szkoła przystąpiła do projektu pod nazwą „Szachy w mazowieckiej szkole”. Projekt skierowany był do nauczycieli. Głównym celem szkolenia było wyposażenie pedagogów w umiejętności oraz wiedzę dotyczącą podstawowych zasad metodycznych nauczania dzieci i młodzież gry w szachy. Zajęcia na kursie prowadzili trenerzy z Polskiego Związku Szachowego. Podczas szkolenia nasi nauczyciele poznali podstawowe zasady gry w szachy, zasady debiutowe, motywy taktyczne, matowe, patowe, etapy gry środkowej oraz teorię końcówek. Zaznajomili się z systemem rozgrywek, rolą, zadaniami i uprawnieniami sędziego szachowego. Nauczyciele biorący udział w projekcie przyswoili wiedzę z Kodeksu Szachowego oraz z podstawowych przepisów turniejowych.

            Po zakończonym kursie uczestnicy projektu otrzymali certyfikaty, a szkoła certyfikat i sprzęt szachowy.

          • Mikołajkowy turniej piłki nożnej

          • 1 grudnia odbyły się gminne eliminacje do Mikołajkowego Turnieju Piłki Nożnej. Dwie pierwsze drużyny kwalifikowały się do zawodów powiatowych w Zwoleniu. Nasi uczniowie zajęli drugie miejsce w gminie, a w finale powiatowym uplasowali się na ósmej pozycji.