• MIKOŁAJKI 2022

          • Mikołajki, zwłaszcza w przedszkolu, to ważne wydarzenie dla wszystkich dzieci. Już pod koniec listopada dzieci uczyły się piosenek na przybycie niezwykłego gościa. Przedszkolaki już od samego rana z niecierpliwością wyczekiwali Mikołaja, zadając  pytania:Czy dzisiaj przyjdzie św. Mikołaj? o której będzie Mikołaj?6 grudnia, tuż po zaśpiewaniu przez dzieci piosenki pt. „Czy Wy znacie Mikołaja…” w naszym przedszkolu pojawił się długo oczekiwany gość - ,,prawdziwy”św. Mikołaj. Najpierw było słychać śpiew dzieci, a potem donośne „hou, hou, hou”i pojawił się on – nasz ukochany św. Mikołaj! Gość z Dalekiej Laponii wywołał wiele radości i uśmiechu na twarzach przedszkolaków oraz zachwyt jego obecnością. Podczas spotkania Mikołaj pytał dzieci: czy były grzeczne, czy zjadają wszystkie posiłki? itp. Dzieci prezentowały przed Mikołajem wierszyki i piosenki, aby zasłużyć na prezent. Na zakończenie Mikołaj wszystkie dzieci obdarowane wspaniałymi prezentami. Odbierając prezenty przedszkolaki mogły usiąść na kolanach św. Mikołaja, przytulić się do niego, pocałować lub pociągnąć za śnieżnobiałą brodę.

            Dla uczniów klas I-VIII równiez było to bardzo miłe przeżycie. Uczniowie naszej szkoły przygotowali się na wizytę gościa zakładając mikołjkowe stroje i gadżety. Każdy wierzył, że był grzeczny i zasłużył na prezent. Na szczęście nikt sie nie rozczarował. 

            Miłym akcentem spotkania z niesamowitym gościem były wspólne zdjęcia. Wizyta Mikołaja wprowadziła wszystkich w radosny klimat zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.

        • RODZINNY KONKURS NA NAJPIĘKNIEJSZĄ OZDOBĘ BOŻONARODZENIOWĄ
          • RODZINNY KONKURS NA NAJPIĘKNIEJSZĄ OZDOBĘ BOŻONARODZENIOWĄ

          • Drodzy Rodzice i Uczniowie,

            serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w szkolnym Konkursie  na najpiękniejszą ozdobę bożonarodzeniową.

            Zachęcamy do zapoznania się z Regulaminem Konkursu.

             

             REGULAMIN  KONKURSU RODZINNEGO NA NAJPIĘKNIEJSZĄ OZDOBĘ BOŻONARODZENIOWĄ

            Warunki uczestnictwa: 

            Uczestnikiem konkursu może zostać każdy uczeń  naszej szkoły. Prace mogą być wykonywane wraz z rodzicami

            i rodzeństwem.

            Prace będą oceniane w kategoriach wiekowych:

            1. Oddziały przedszkolne.
            2. Klasy I-III.
            3. Klasy IV-VIII.

            Cele konkursu:

            Rozwijanie wyobraźni oraz pobudzanie do aktywności twórczej uczniów; rozwijanie wrażliwości estetycznej; inspiracja do poszukiwania nowych form plastycznych; stworzenie uczniom możliwości prezentacji własnych dokonań twórczych; pielęgnowanie tradycji wykonywania ozdób bożonarodzeniowych; kultywowanie rodzinnych rytuałów poprzez wspólne spędzanie czasu i podjęcie aktywności twórczej.

            Zadanie konkursowe:

            Ozdoby bożonarodzeniowe wykonujemy dowolną techniką z możliwością zastosowania techniki mieszanej (może to być stroik, bombka, ozdoba okienna itp.).

            Termin:

            Konkurs trwa od 05.12.2022r  do 16.12.2022r.

            Każda praca powinna zawierać metryczkę zawierającą: imię i nazwisko oraz klasę.

            Ocena prac:

            O wyłonieniu zwycięzców konkursu zdecyduje Komisja Konkursowa. Prace będą oceniane zgodnie z następującymi kryteriami: ogólny wyraz artystyczny, estetyka wykonania, oryginalność pomysłu oraz użytych materiałów, stopień trudności wybranej techniki plastycznej, nawiązanie do tematyki świątecznej.

             

            Złożone prace przechodzą na własność organizatora.

            Organizator konkursu przewiduje utworzenie z tych prac wystawy pokonkursowej.

            Złożenie pracy u organizatora oznacza akceptację warunków konkursu i regulaminu.

             

          • ROBIMY ZDROWE KANAPKI

          • Przedszkolaki z grupy Smerfy podjęły wyzwanie pod hasłem „Robimy zdrowe kanapki".  Zajęcia kulinarne to coś, co uwielbiają nasze dzieci. Działania poprzedziła pogadanka na temat zdrowego odżywiania się. Dzieci przygotowały piramidę żywieniową, dowiedziały się, jakie wartości odżywcze mają warzywa, jakie produkty należy jeść, żeby być zdrowym oraz dlaczego musimy się prawidłowo odżywiać. Nazywały kolory i kształty warzyw, z których można zrobić smaczne i zdrowe kanapki, poznawały warzywa: wąchały, dotykały i próbowały składniki.  Po starannym umyciu rączek dzieci przystąpiły do pracy. Samodzielnie smarowały pieczywo masłem, a następnie układały na kromkach wybrane przez siebie produkty. Podczas robienia kanapek kształciły odpowiednie nawyki żywieniowe, rozwijały kreatywność oraz dbałość o higienę. Następnie odbyła się degustacja kanapek. Okazało się, że naszym milusińskim najlepiej smakowały te zrobione własnoręcznie, które wyglądały pięknie, kolorowo i zawierały mnóstwo witamin. Nawet największe niejadki zjadły swoje porcje z wielkim apetytem. Było bardzo, bardzo zdrowo, kolorowo, ale przede wszystkim smacznie!

          • CZYŚCIOCHOWA AKADEMIA

          • Dzieci z oddziałów przedszkolnych ( Smerfy i Tygryski)  wzięły udział w projekcie- Czyściochowa Akademia, organizowanym w ramach programu Rossnę marki Rossman. Jet to program edukacyjny, skierowany do żłobków, przedszkoli oraz klas I-III szkół podstawowych, który w atrakcyjny sposób pomaga kształtować dobre nawyki higieniczne. Podczas zajęć dzieci wykonywały różne eksperymenty, dzięki którym zostały przyblizone zasady dbania o higienę. Na zakończenie projektu  mali uczniowie sprawdzili swoją wiedzę poprzez udział w quizie, a w nagrodę otrzymali pamiątkowe dyplomy. 

        • ESA. Mierzymy się ze smogiem. Dla powietrza, dla zdrowia, dla przyszłych pokoleń!
          • ESA. Mierzymy się ze smogiem. Dla powietrza, dla zdrowia, dla przyszłych pokoleń!

          • Publiczna Szkoła Podstawowa dołączyła do Edukacyjnej Sieci Antysmogowej. Jest to program informacyjny na rzecz czystego powietrza realizowany przez Państwowy Instytut Badawczy NASK we współpracy z Polskim Alarmem Smogowym.

            W ramach projektu na budynku szkoły został zamontowany czujnik stanu  jakości powietrza, dzięki któremu na bieżąco można sprawdzić stopień zanieczyszczenia powietrza w naszej okolicy. Wartości te o każdej porze dnia są dostępne na stronie programu https://esa.nask.pl/ . Nauczyciele (szkolni koordynatorzy projektu) uczestniczą w szkoleniach, a następnie zdobytą wiedzę przekazują uczniom oraz rodzicom, po to, aby jak najszybciej wszyscy mogli odetchnąć czystym powietrzem.

             

          • DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA W ODDZIAŁACH PRZEDSZKOLNYCH

          • 25 listopada grupy przedszkolne świętowały Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji dzieci przyniosły swoje pluszaki. Przedszkolaki poznały historie powstania pluszowego misia oraz wykonały różne pracę dotyczące misiów. Na koniec zostały wręczone dyplomy.

          • Wycieczka do Warszawy klas I-III

          • W dniu 22 listopada 2022 r. uczniowie klas 1-3 naszej szkoły z opiekunami wybrali się na wycieczkę do Warszawy w ramach ministerialnego programu „ Poznaj Polskę”.

                        We wtorek punktualnie o godz.8:00 zebraliśmy się  w szkolnej szatni, gdzie po sprawdzeniu obecności (44 uczniów i 4 opiekunów), w wyśmienitych humorach wyruszyliśmy do stolicy.

                   Po dotarciu do celu najpierw  wybraliśmy się  do Centrum Nauki Kopernik, prawdziwego raju dla miłośników nauki. W tym miejscu nasi mali odkrywcy poznawali tajemnice otaczającego nas świata, świetnie się przy tym bawiąc. Każdy mógł przeprowadzić samodzielnie różne doświadczenia i przekonać się, jak jego zmysły pozwalają mu odbierać świat. Mnóstwo eksponatów w Strefie Eksperymentowania pomaga nam zrozumieć zjawiska związane z falami i prądem. Chyba każdy zachwycił się autonomicznym samochodem. Na własnej skórze można się było przekonać jak działa alkohol na percepcję i szybkość reakcji, zachowując trzeźwość umysłu! Do tego można było położyć się na „łóżku fakira” oraz zobaczyć jak wyglądają różne organizmy biologiczne. Szczególne wrażenie zrobiły na nas plastry sekwoi, których średnica była większa od każdego z nas.

            Kolejnym punktem naszej wyprawy było zwiedzanie Starego Miasta. Podczas drogi zobaczyliśmy wyjątkowe drzewo, kasztanowiec opleciony tysiącem świątecznych światełek.

            Po dotarciu na Plac Zamkowy dzieci mogły podziwiać kolumnę Zygmunta III Wazy, wzniesioną w 1644 roku na cześć naszego władcy. Pomnik składa się z ustawionej na cokole granitowej 22-metrowej kolumny, na której zwieńczeniu, na małym cokole przerwanym dodatkowym belkowaniem, znajduje się odlana z brązu figura króla. Statua, mierząca 275 cm, przedstawia monarchę w zbroi, z orderem Złotego Runa na piersiach, w koronacyjnym płaszczu, zamkniętej koronie na głowie, z szablą w prawej dłoni i dużym krzyżem łacińskim w lekko zgiętej lewej. Trzon pomnika składał się pierwotnie z obrobionego bloku kolorowego, wapienia, tzw. „marmuru świętokrzyskiego”, który wymieniano później jeszcze trzykrotnie, ostatnio po tym, jak uległ zniszczeniu w czasie II wojny światowej. Legenda głosi, że dłoń króla Zygmunta, trzymająca szablę, jest uniesiona ku górze, odstraszając wszelkie niebezpieczeństwa. Kolumna stała się jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Warszawy. Zabudowa placu poważnie ucierpiała podczas obrony Warszawy w 1939 roku, a w czasie powstania warszawskiego i przed wycofaniem się okupacyjnych wojsk niemieckich została całkowicie zniszczona

            Wędrując po stolicy pani przewodnik pokazała nam Barbakan, wzniesiony około 1548 roku jako element warszawskich murów obronnych, przedbramie Bramy Nowomiejskiej Starego Miasta. Potem podziwialiśmy słynne pomniki. Najpierw zobaczyliśmy na Rynku Starego Miasta Pomnik Warszawskiej Syrenki, który ustawiono w 1855 roku. To pierwszy pomnik warszawskiego herbu.

            Następnie przeszliśmy uliczkami do kolejnego pomnika, niezwykle ważnego dla każdego patrioty. W ciągu murów miejskich przy ulicy Podwale, na fundamentach dawnej baszty, stoi jeden z najbardziej niezwykłych warszawskich pomników. Zwany jest Pomnikiem Małego Powstańca. Jest to rzeźba licząca zaledwie 1,5 metra i na tle wysokich murów wydaje się jeszcze mniejsza. Upamiętnia wszystkich młodych ludzi, którzy w okresie Powstania Warszawskiego służyli jako sanitariusze lub łącznicy. Wielu z nich walczyło również z karabinem w ręku, tak jak przedstawia to postać na pomniku. Za nim została umieszczona tablica, na której wyryto słowa, będące cytatem z jednej z najsłynniejszych piosenek okresu Powstania Warszawskiego: „Warszawskie dzieci pójdziemy w bój, za każdy kamień twój stolico damy krew”.

            Ostatnim punktem naszej wycieczki było zwiedzanie wystaw, galerii arcydzieł, ekspozycji i Apartamentów Królewskich ostatniego króla Augusta Poniatowskiego na Zamku Królewskim. Wszyscy podziwiali piękno dekoracji wnętrz i architektury. Na wystawie prezentowano szczątki dawnej porcelany i fajansów, tych najcenniejszych, misternie wykonanych, głównie w XVIII wieku. Duża część z prezentowanych zabytków pochodzi z prywatnych kolekcji warszawskich. Po wojnie porcelanowe szczątki zostały odkopane spod gruzów rękami mieszkańców Warszawy. Niektóre spalone i poniszczone filiżanki i imbryki ocalały z ognia płonących domów podczas powstania warszawskiego. Gdyby nie wojna, te najcenniejsze pamiątki z pewnością znalazłyby się w zbiorach muzealnych. Zamek Królewski to pomnik polskiej niepodległości, jak on, ginącej na przestrzeni burzliwych dziejów i odradzającej się niczym Feniks z popiołów. Jako historyczna siedziba królów, Sejmu, a także Prezydenta II Rzeczypospolitej stanowi swoisty pomost łączący polskie tradycje monarchiczne z republikańskimi. Zamek Królewski w Warszawie to jedna z najważniejszych rezydencji królewskich w Europie. Jednak to nie piękno architektury, olśniewający wystrój wnętrz czy ranga zgromadzonych w zamkowych murach dzieł sztuki przesądzają o wyjątkowym znaczeniu obiektu, a zawarty w nim ładunek symboliczny.

            Pełni wrażeń i cudownych doznań wyruszyliśmy w drogę powrotną. Do domów wracaliśmy z żalem, ale z mocnym postanowieniem, że jeszcze odwiedzimy stolicę.

          • Spotkanie ze strażakiem

          • W ramach realizacji projektu BLISKO ,, Biblioteka zawsze łączy” 24 listopada grupy przedszkolne Krasnali i Motylków wzięły udział w interesującym spotkaniu z niezwykłymi gośćmi.
            Druhna Weronika zapoznała przedszkolaków z bohaterami bajki pt.,, Mam przyjaciela strażaka”.

            Następnie nasi goście opowiedzieli co znajduje się na wyposażeniu wozu strażackiego oraz co znajduje się w remizie strażackiej. Dzieci dowiedziały się na czym polega praca strażaka.
            Każdy z uczestników miał okazję obejrzeć, przymierzyć oraz zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie
            w ubraniu strażackim. Zainteresowanie było ogromne. Na koniec przedszkolaki wykonały pracę plastyczną.

          • Zabawa andrzejkowa

          • W dniu 21 listopada w naszej szkole odbyła się impreza andrzejkowa. Z tej okazji wszyscy uczniowie bawili się na dyskotece szkolnej. Świetną zabawę zapewnił nam DJ Wiktor. Rodzice przygotowali dla uczniów słodki poczęstunek, a Samorząd Uczniowski zorganizował kawiarenkę, gdzie każdy mógł skosztować różnych smakołyków. Dodatkową atrakcją przygotowana przez rodziców była możliwość wykonania sobie tatuażu lub pomalowania twarzy.

            Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspaniała zabawę.

          • Wycieczka klas I-III do Lublina

          •             W dniu 17 listopada 2022 r. uczniowie klas 1-3 naszej szkoły z opiekunami wybrali się na wycieczkę „ Lublin i jego zabytki” w ramach ministerialnego programu „ Poznaj Polskę”.

                        W czwartek o godz.8:15 zebraliśmy się  w szkolnej szatni, gdzie po sprawdzeniu obecności( 40 uczniów i 4 opiekunów) wyruszyliśmy do Lublina. Nad całością czuwało Biuro Podróży„ Quo Vadis” z Kazimierza Dolnego w osobach pani Gabrysi, naszej pilotki i pana Mariusza, kierowcy, którzy towarzyszyli nam podczas trasy i zapewniali bezpieczeństwo.

                   Po dotarciu do celu najpierw  wybraliśmy się  na Zamek. Podczas drogi   zobaczyliśmy  wyjątkowe  drzewo, wyróżniające się szczególnymi walorami  przyrodniczymi,  ustanowione pomnikiem przyrody.  A potem już  mieliśmy spotkanie  na Zamku, gdzie  usłyszeliśmy jego historię i obejrzeliśmy liczne eksponaty. Tam też mogliśmy zachwycać się dziełami z  Galerii Malarstwa Polskiego,  prezentującej najcenniejsze zbiory sztuki polskiej ze szczególnym uwzględnieniem malarstwa XIX i początku XX wieku, płótna Jana Matejki (“Unia lubelska” i “Przyjęcie Żydów do Polski”), Jacka Malczewskiego, Władysława Podkowińskiego czy Olgi Boznańskiej. Szczególne wrażenie zrobiły na nas słynne “Nasturcje” Stanisława Wyspiańskiego.

                     Po wdrapaniu się na wieżę zamkową (donżon, sięga swoją historią aż do XIV w.),  mogliśmy spojrzeć na miasto z góry, skąd rozciągała  się przepiękna panorama Lublina, a szczególnie urzekł nas widok  dziedzińca zamkowego.

                  Kolejnym punktem naszej wyprawy było zwiedzanie Starego Miasta.  Przez Bramę Krakowską dotarliśmy na Rynek. Dowiedzieliśmy się tam, że w jego centralnym punkcie znajdował  się Trybunał Główny Koronny, czyli dawny najwyższy sąd apelacyjny Korony Królestwa Polskiego. Legenda głosi, że „... doszło tu kiedyś do rozprawy sądowej między wdową a magnatem, który wcześniej przekupił orzekającego sędziego. Kobieta, niezadowolona z krzywdzącego ją wyroku, wzniosła ręce do krucyfiksu twierdząc, że sprawiedliwszy wyrok wydałby nawet diabeł. Wywołany tymi słowami szatan zjawił się w lubelskim Trybunale jeszcze tego samego dnia i wydał ponowny wyrok,  tym razem na korzyść zrozpaczonej wdowy. Przypieczętowując wyrok, oparł on rękę o sędziowski stół, wypalając w desce ślad dłoni. Znajdujący się na krucyfiksie Chrystus, obrócił wtedy głowę, nie mogąc pogodzić się z faktem, że diabeł wydał słuszniejszy od ludzi wyrok”.

            Mogliśmy obejrzeć ów przypalony stół  i także krucyfiks .

                  Wędrując po Lublinie, oglądaliśmy ciekawe rzeźby. Na linie rozpiętej na Rynku podziwialiśmy podobiznę Jaszy Mazura, czyli znanego tu sztukmistrza z Lublina. Z kolei obok  jednej z kamienic Starego Miasta zatrzymaliśmy się przy Kamieniu Nieszczęścia. Pani Gabrysia przekazała nam „straszną wieść”, że  podobno przynosi  pecha. O jego złym wpływie na ludzkie życie informuje także znak ostrzegawczy z wymowną podobizną kata. Pomyśleliśmy, że lepiej nie igrać z losem. Trochę byliśmy przerażeni, więc na wszelki wypadek obeszliśmy go z bezpiecznej odległości.   

                  Na placu po Farze odnaleźliśmy dobrze wyeksponowane, odtworzone fundamenty rozebranego kościoła farnego św. Michała Archanioła i makietę ukazującą kościół w czasach jego świetności . Usłyszeliśmy tam  legendę o Leszku Czarnym: „ Ze względu na swoje położenie Lublin padał często ofiarą najazdów Rusinów, Litwinów, Jaćwingów czy Tatarów. Tak stało się też w roku 1282, gdy Jaćwingowie po raz kolejny najechali Lublin. Książę Leszek Czarny, który dzierżył pieczę nad tymi ziemiami, przebywał wówczas w Krakowie. Dowiedziawszy się o ataku, pośpieszył mieszkańcom z odsieczą. Zanim jednak przybył na miejsce, napastnicy złupili Lublin i podążyli dalej. Książę, zastawszy kozi gród zniszczonym, wahał się czy gonić wrogie wojska, czy wracać z powrotem do Krakowa. Będąc w rozterce rozbił obóz na stoku wzgórza, w dębowym gaju będącym niegdyś miejscem pogańskiego kultu. Tam udał się na spoczynek, w czasie którego we śnie doświadczył wizji. We śnie przyszedł do niego święty Michał Archanioł, podał mu królewski miecz i rzekł: Leszku, synu Kazimierza, goń za wrogiem! Zwycięstwo jest rychłe! Książę natychmiast poderwał rycerzy i wyruszył w pogoń za Jaćwingami. Pod Łopiennikiem dogonił wrogie wojska i rozbił je całkowicie. Sen okazał się proroczy. Leszek z wdzięczności postanowił ofiarować szczególne wotum. Kazał ściąć drzewa gębowego gaju i w tym miesiącu zbudować kościół pod wezwaniem św. Michała. Pień świętego dębu, pod którym książę doznał proroctwa, został umieszczony pod ołtarzem. Piękna to była świątynia wczesnogotycka, trójnawowa z długim prezbiterium. Stała się ona główną świątynią miasta, kościołem parafialnym - farą. Z czasem jej bryła bogaciła się, zyskując liczne kaplice i wysoką wieżę. Kościół przetrwał prawie sześć wieków, dopiero w połowie XIX stulecia, już podupadły architektonicznie, został rozebrany jako zagrażający bezpieczeństwu mieszkańców miasta. W czasie rozbiórki okazało się, że pod głównym ołtarzem odkryto nietknięty przez czas pień dębu”. Legendy wysłuchaliśmy z wielka uwagą. Być może, że towarzyszył nam duch księcia Leszka  Czarnego?

                       Następnie  dotarliśmy do Klasztoru Dominikanów, gdzie  obejrzeliśmy pięknie zdobione  krużganki, dziedziniec,  skarbiec oraz   poznaliśmy kulisy zawarcia Unii polsko – litewskiej.

                      Obowiązkowym miejscem odwiedzin była Archikatedra Lubelska, w której udało się nam  również zwiedzić Zakrystię Akustyczną, gdzie głosy odbijające się z jednego naroża trafiają do drugiego.

                  Po przerwie obiadowej i smacznym posiłku udaliśmy się  z wizytą do  Regionalnego Muzeum Cebularza, gdzie piekarz przedstawił genezę powstania tego tradycyjnego lubelskiego wypieku. W czasie pokazu każdy uczeń stał się piekarzem i wykonał własnego cebularza.

                         Wycieczka była bardzo udana, wprowadziła nas w bogatą i nieznaną  historię, niezbyt odległego  nam miasta.

            Z  żalem żegnaliśmy  Lublin. Pełni wrażeń i fantastycznych doznań wyruszyliśmy w drogę powrotną. O godzinie 17.30 szczęśliwie dotarliśmy na szkolny parking, gdzie czekali już stęsknieni  rodzice.

                       Z pewnością ta wycieczka  na zawsze pozostanie w naszej  pamięci!

             

          • Warsztaty integracyjno-edukacyjne

          • W dniu 18 listopada uczniowie klasy VI i klasy VII uczestniczyli w warsztatach integracyjno-edukacyjnych przeprowadzonych przez panie bibliotekarki z Gminnej Biblioteki Publicznej w Przyłęku. Tematyka spotkania związana była ze zbliżającym się, a przypadającym na dzień 21 listopada Dniem Życzliwości. 

            Uczestnicy spotkania próbowali znaleźć odpowiedzi na pytania: Czym jest życzliwość? Czy niesienie dobra jest na topie? Czy warto być życzliwym? Z relacji prowadzących warsztaty wynika, że młodzież świetnie odnalazła się w temacie. Uczniowie byli otwarci i pełni pozytywnej energii.

            Ponadto uczniowie przygotowali cytaty na dobry dzień,optymistyczne i pozytywne, sięgając do wierszy poetów polskich.

            Dziekujemy GBP w Przyłęku za możliwośc uczestniczenia w tak twórczej lekcji życzliwości. .

          • Kraków - miasto królów

          • 16 listopada 2022 r. uczniowie z klas IV – VIII wraz z opiekunami udali się na wycieczkę do Krakowa organizowaną w ramach programu Ministerstwa Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę”. Organizatorem wyjazdu było biuro podróży „Quo vadis” z Kazimierza Dolnego.

            Już w czasie podróży nasza pilotka, pani Gabrysia, opowiadała nam najciekawsze historie dotyczące mijanych miejscowości (m.in. o Łysej Górze i sabacie czarownic).

            Kraków to piękne miasto, położone w południowej Polsce nad rzeką Wisłą. Był formalną stolicą Polski do 1795 roku. To tu od 1364 r. działa najstarsza polska uczelnia – Uniwersytet Jagielloński oraz placówki kulturalne o znaczeniu i statusie międzynarodowym, m.in. Zamek Królewski na Wawelu, od którego zaczęliśmy swoją przygodę w Krakowie.
            Pierwszą rzeczą ukazującą się naszym oczom jest piękny Dziedziniec Arkadowy. Jest to niewątpliwie jeden z najlepszych przykładów włoskiego renesansu, dzieło Franciszka Florentczyka oraz Bartolomego Berrecciego.
            Za początek muzeum Zamku Królewskiego na Wawelu uznaje się rok 1882. Wtedy to Jan Matejko ofiarował swój słynny obraz „Hołd pruski” do muzeum, które miało powstać w rezydencji królewskiej. Zbiory „wawelianów” zaczęto tworzyć od 1905 roku, czyli po opuszczeniu królewskiego wzgórza przez wojska austriackie. Gromadzenie eksponatów kontynuowano nawet w czasie I wojny światowej. Obecnie znajduje się tam aż sześć stałych ekspozycji.

            W Wieży Zygmuntowskiej w północnej części katedry znajduje się najsłynniejszy polski dzwon, potocznie nazywany Dzwonem Zygmunta. Był to największy polski dzwon do 1999 r. Odlanie go zlecił Król Zygmunt I Stary ludwisarzowi Hansowi Behamowi z Norymbergi. Nie są znane powody, dla których dzwon powstał, być może było to związane z narodzinami jego syna Zygmunta II Augusta. Dzwon i jego wielkość miały podkreślić potęgę panującego króla. Współcześnie Zygmunt bije w najważniejsze święta i uroczystości kościelne.
            Aby wejść do Dzwonu Zygmunta należy pokonać drewniane schody, miejscami z bardzo wąskimi przejściami. Ruch odbywa się jednokierunkowo, co bardzo ułatwia pokonanie trasy, gdyż nie trzeba się mijać ze schodzącymi z wieży.

            Następnie odwiedziliśmy Dom Jana Matejki, muzeum poświęcone wybitnemu polskiemu malarzowi, twórcy obrazów historycznych i batalistycznych. Pani Gabrysia oprowadzając nas po muzeum nie tylko zapoznawała nas z życiorysem Jana Alojzego Matejki, ale też wyjaśniała do czego poszczególne przedmioty służyły oraz jaka wiąże się z nimi historia.


            Kolejnym z punktów naszej wycieczki był kościół archiprezbiterialny Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny zwany bazyliką Mariacką lub kościołem Mariackim. Świątynia jest gotycką, trójnawową bazyliką, która swoim pięknem urzeka już od wejścia. Jednak tym, co tak tłumnie przyciąga turystów z całego świata jest bez wątpienia ołtarz główny autorstwa Wita Stwosza.

            Pełni wrażeń (i pamiątek zakupionych w słynnych Sukiennicach) wyruszyliśmy w podróż powrotną.

          • 1. Janowiecki Bieg Niepodległości.

          • Fot.: Arkadiusz Tarłowski

            W tym roku po raz pierwszy w naszym regionie rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości świętowaliśmy na sportowo - Janowieckim Biegiem Niepodległości. Impreza miała charakter integracyjno - patriotyczny, a współorganizowały ją władze dwóch sąsiadujących gmin: Przyłęka i Janowca oraz Zalew w Janowicach, Nordicowy Janowiec, Dom Kultury w Janowcu oraz Zespół Szkół w Janowcu.
            Zmagania sportowe rozpoczęły się o godzinie 14.00 i były podzielone na kilka kategorii, tak aby każdy uczestnik mógł znaleźć odpowiednią dla siebie. Również uczniowie naszej szkoły wzięli udział w tym wydarzeniu. Wśród startujących yczestników znalazły się następujące osoby: Kl. I: Iga Bednarczyk, Adaś Sadura, Gabrysia Szewczyk; kl. II: Błażej Bednarczyk, Oliwka Markowska, Aleksandra Wójcik; kl. III: Lena Bednarczyk, Natalka Bednarczyk, Wiktor Walaszczyk; kl. IV: Iga Chołuj, Anna Sadura; kl. V:Maja Krzak, Igor Smorągiewicz, Adam Walaszczyk; kl. VI: Paweł Grabowski, Piotr Kuba, Jakub Markowski; kl. VIII: Wiktor Wiktorowski, Natalka Żuber.
            Każdy, kto ukończył wyzwanie, otrzymał drobny upominek.
            Po części sportowej, był czas na pyszne kiełbaski z ogniska i dalsze celebrowanie tej ważnej rocznicy.

          • Ślubowanie klasy I

          • "Być uczniem, poznawać świat

            Pomimo tak młodych lat

            Ja chcę, ja chcę, ja chcę..."

             

             

            W czwartek 10 listopada 2022 r. uczniowie klasy pierwszej Publicznej Szkoły Podstawowej im. ppłk. AK Józefa Pawlaka ,,Brzozy” w Łaguszowie zostali oficjalnie przyjęci do grona społeczności uczniowskiej. Z tej okazji  w murach naszej szkoły gościliśmy Pana Eugeniusza Andrzeja Wolszczaka Wójta Gminy Przyłęk oraz licznie przybyłych rodziców.

               Pierwszoklasiści ubrani w stroje galowe niecierpliwie oczekiwali na najważniejszy moment uroczystości – pasowanie na ucznia. Zanim uczniowie dostąpili tego zaszczytu, zaprezentowali swoje umiejętności artystyczne. Recytowali wiersze, śpiewali piosenki, odpowiadali na pytania starszych kolegów. Wszystko po to, aby udowodnić, że dorośli do roli uczniów i że znają swoje prawa i obowiązki. Po zaprezentowaniu się, dzieci uroczyście złożyły ślubowanie na Sztandar Szkoły. 

              Wrażenia i emocje tego dnia na długo pozostaną w pamięci uczniów oraz wzruszonych rodziców z dumą patrzących na swoje pociechy. 

               Życzymy wszystkim pierwszoklasistom, by każdy dzień w naszej szkole dostarczał im wspaniałych przygód z nauką, aby nasza placówka była dla nich miejscem, gdzie będą chętnie przebywać, znajdą nowe przyjaźnie, rozwiną swoje zdolności i zainteresowania. 

             Po złożonym ślubowaniu przez uczniów klasy pierwszej, punktualnie o  godz. 11.11. kolejny raz przystąpiliśmy do akcji MEN "Szkoła do hymnu!" i w szczególnie uroczysty sposób odśpiewaliśmy "Mazurka Dąbrowskiego", udowadniając, ze wartości patriotyczne są mocno zakorzenione w Publicznej Szkole Podstawowej w Łaguszowie!

          • Wycieczka „Szlakiem pierwszych Piastów”

          •        W dniach 8-9 listopada 2022 r. uczniowie naszej  szkoły  wybrali  się na wycieczkę  „ Szlakiem pierwszych Piastów” w ramach ministerialnego programu „ Poznaj Polskę”.

                 We wtorek o godz. 5.30 zaczęliśmy się gromadzić przed szkołą w oczekiwaniu na przyjazd autokaru. W komplecie, czyli 46 uczniów z kl. IV-VIII i 4 opiekunów,  wyruszyliśmy w niezwykłą  podróż do tzw. kolebki  państwa polskiego.  Nad całością czuwało Biuro Podróży„ Quo Vadis” z Kazimierza Dolnego w osobach pani Gabrysi, naszej pilotki i pana Mariusza, kierowcy, którzy  towarzyszyli nam podczas  trasy i zapewniali bezpieczeństwo. W czasie przejazdu pani Gabrysia opowiadała historie i ciekawostki o mijanych miejscowościach, a także  szczegółowo wprowadzała nas w klimat i tematykę celu naszej wyprawy. Przypomniała, m.in. legendę o Popielu i Piaście, patrz: niżej.

                 Szlak Piastowski to trasa turystyczna obejmująca szereg miejscowości mocno związanych z początkami państwa polskiego

                  Najpierw odwiedziliśmy  Kruszwicę. Dowiedzieliśmy się, że to miasto, nazwane legendarną stolicę Polski, w czasach rzymskich leżało na szlaku bursztynowym. We wczesnym średniowieczu, w plemiennym państwie Goplan, strategiczna rola Kruszwicy wynikała z położenia nad jeziorem Gopłem, na szlaku, który przez Kujawy łączył Mazowsze i Wielkopolskę z Pomorzem.  Już z daleka ujrzeliśmy 32 – metrową Mysią Wieżę. Wszystkim nam udało się wspiąć  na nią  i z jej murów podziwiać okolicę, a zwłaszcza  Gopło. Udaliśmy się też do pobliskiej bazyliki kolegiackiej pw. św. Piotra i Pawła, należącej do najlepiej zachowanych zabytków sztuki romańskiej w Polsce. Wzniesiona została na skarpie, po wschodniej stronie Gopła, naprzeciw pola, gdzie (według przekazów) znajdowała się chata legendarnego Piasta.  Świątynia zbudowana została w połowie XI wieku jako trójnawowa bazylika na planie krzyża łacińskiego.

                Potem pojechaliśmy do niedalekiego Strzelna. Miasteczko zachwyciło nas dwoma świątyniami:  romańskim kościołem Świętej Trójcy i Najświętszej Marii Panny wzniesionym w latach 1174–1216 i rotundą św. Prokopa - największą romańską świątynią w Polsce zbudowaną na planie koła w 1133 r.

             Kościół Świętej Trójcy to trójnawowa bazylika, która należała do opactwa norbertanek. Budowę kościoła z granitowych kostek rozpoczęto w XII wieku i ukończono dopiero w połowie XIII wieku. Tu spotkaliśmy przesympatycznego przewodnika, który zachęcał uczniów do wstąpienia do zakonu, ale na razie nie było chętnych. Dodał, że w początkowym okresie kościół należał do sióstr norbertanek. Żeby wstąpić do klasztoru, dziewczyna musiała być bardzo zamożna, gdyż obowiązkiem jej było wnieść posag w postaci nawet kilku wiosek. W związku z tym majątek zakonu norbertanek liczył wówczas  28 tys. hektarów.  Kościół św. Prokopa to budowla wykonana z granitowych ciosów kamiennych z elementami konstrukcyjno-dekoracyjnymi z piaskowca. Z uwagi na to, że w rotundzie jest wspaniała akustyka, nasi uczniowie ochoczo zaprezentowali się  w śpiewie „Barki”. Efekt był oszałamiający. Dowiedzieliśmy się także, że kościół Świętej Trójcy posiada unikatowe zabytki, wśród wielu do najważniejszych należą kolumny, a zwłaszcza dwie w stylu romańskim (cnót i przywar), pokryte płaskorzeźbą figuralną. W całej Europie, oprócz kolumn strzeleńskich, zachowały się rzeźbione kolumny tylko w Hiszpanii w Santiago de Compostela (w katedrze św. Jakuba) oraz we Włoszech, w Wenecji (w katedrze św. Marka). Kolumny te są wykonane z piaskowca przywiezionego najprawdopodobniej z Brzeźna – okolice Konina (Wielkopolska). Datowane są one na 2 połowę wieku XII i początek XIII. 

                    Pierwszy dzień wycieczki zakończyliśmy wizytą w Mogilnie. Miasto, leżące w pobliżu ważnego traktu z Gniezna do Kruszwicy, na wzgórzu położonym na niewielkim półwyspie nad jeziorem, było jednym z ważniejszych grodów powstającego państwa polskiego. Około 1050 roku, w obrębie osady grodowej Kazimierz Odnowiciel założył klasztor benedyktynów, a pierwsi zakonnicy przybyli z Bawarii lub Nadrenii. 1 stycznia 2014 roku klasztor przeszedł pod władanie Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów.

                I nareszcie przyszedł czas na oczekiwany nocleg! Ale to już Biskupin! Ileż emocji!  Kiedy wreszcie każdy już znalazł się u siebie…, zaczęły się wieczorne spotkania i nieco ożywione rozmowy, nawet do późnych godzin nocnych. Niektórzy nawiązali znajomości z koleżankami i kolegami z sąsiedniej wycieczki, gdyż nocowaliśmy w tym samym ośrodku, czyli w Zajeździe Biskupin 6. Ale następnego dnia  nie było litości! Już o 7.30 śniadanie, a po nim wykwaterowanie i dłuższy spacer po Muzeum Archeologicznym w Biskupinie. To rezerwat archeologiczny z zachowanymi konstrukcjami osiedla sprzed 2700 lat. Znaleźliśmy się w epoce kamienia, brązu i żelaza. Niesamowite wrażenie! Położony na Pałukach Biskupin stał się sławny nie tylko w Polsce, ale niemal na całym świecie, gdy miejscowy nauczyciel - Walenty Schweitzer odkrył tam wystające z brzegów drewniane pale. Dzięki staraniom Józefa Kostrzewskiego - profesora archeologii na Uniwersytecie Poznańskim, jeszcze przed II wojną światową w Biskupinie powstał rezerwat archeologiczny, jeden z największych w Europie. Dzięki swojej wyjątkowej wartości dla dziedzictwa kulturowego Polski został uznany za Pomnik Historii. Obejmuje on obszar około 38 ha z licznymi śladami dawnego osadnictwa, od epoki kamienia po wczesne średniowiecze. 

               A potem Gniezno! Legendarne "gniazdo", stolica państwa Piastów. Pani Gabrysia przypomniała legendę o Lechu, Czechu i Rusie, którzy poszukując ziemi, na której mogliby się osiedlić, dotarli do rozległej doliny położonej wśród pagórków i jezior. Lech spostrzegł odpoczywającego w gnieździe orła i powiedział do braci, że tu zbuduje swój gród i nazwie go Gniezdnem, a orła białego przyjmuje za godło. I tak wg legendy powstało Gniezno.

            Po wjeździe do miasta naszym oczom ukazało się Wzgórze Lecha z Katedrą Gnieźnieńską. Dowiedzieliśmy się, że to gotycka Bazylika Prymasowska Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny z Drzwiami Gnieźnieńskimi,  w której znajduje się  z grobowiec z relikwiarzem św. Wojciecha. W niej koronowani byli dwaj pierwsi polscy królowie Bolesław Chrobry i Mieszko II oraz Bolesław Śmiały, Przemysł II i Wacław II. Przed katedrą czekała na nas  pani przewodnik, która szczegółowo przedstawiła historię  związaną z Drzwiami Gnieźnieńskimi,  najwspanialszym dziełem sztuki romańskiej w Polsce. Wykonano je za panowania księcia Mieszka III Starego w XII wieku (dokładny czas i miejsce powstania są nieznane). Przedstawiają życiorys św. Wojciecha.

                 Kolejnym punktem programu wycieczki było spotkanie w Muzeum Początków Państwa Polskiego, gdzie obejrzeliśmy  wystawę „Początki państwa polskiego",  ukazującą rolę Wielkopolski jako kolebki polskiej państwowości oraz akcesję państwa piastowskiego do kręgu cywilizacji łacińskiej i chrześcijaństwa.  Wystawa składa się z trzech części odpowiadających hasłom: Państwo, Źródła, Kultura. Ekspozycja obejmuje ponad 500 eksponatów, między innymi: zabytki archeologiczne dotyczące życia codziennego i wierzeń w czasach pierwszych Piastów.

                 Po smacznym obiedzie, jeszcze kilka chwil na zwiedzenie katedry, ostatnie zdjęcia i powrót. Wielkopolskę żegnaliśmy już o zmroku.    

            Pełni wrażeń opuszczaliśmy Szlak Piastowski. Nie zapomnimy tej lekcji historii!

                                                                                                                                                                        

            Legenda o Popielu i Piaście

             Legenda o Popielu została zapisana przez Galla Anonima. Popiel był królem, który rządził twardą ręką w Kruszwicy, w grodzie nad Gopłem. Gdy Popiel poślubił Niemkę – Gerdę sytuacja poddanych jeszcze bardziej się pogorszyła. Lud musiał spełniać coraz nowsze żądania króla, płacąc coraz wyższe daniny. Pewnego dnia Popiel zaprosił na ucztę swoich bliskich, którzy prosili Popiela o to, by nie nękał tak ludu podatkami. Zaproszeni stryjowie z chęcią przyjęli zaproszenie. Ucztowali, nie spodziewając się niczego złego. Nad ranem król i królowa dosypali trucizny do wina biesiadników, w ten sposób zabijając wszystkich. Najmłodszy stryj umierając, rzekł, że nie ujdzie im to na sucho, że na Popiela i Gerdę przyjdzie straszna śmierć. Popiel i Gerda rządzili dalej, nakładając kolejne daniny na lud. Sami oddawali się zabawie i pijaństwu. Pewnego dnia na zamku pojawiły się myszy, z każdą minutą było ich więcej i więcej. Przerażony Popiel wraz z żoną uciekli na wieżę, zamykając się w niej, sądząc, że tam są bezpieczni. Tymczasem i tam myszy dotarły….i zjadły niedobrego króla i królową. Z Gopłem wiąże się też inna legenda o Piaście, który miał żonę Rzepichę. Ich losy są dużo bardziej pozytywne niż Popiela. Ich syn Siemowit rządził po Popielu, stał się protoplastem Dynastii Piastowskiej. Jego synem był Leszek, następnie urodził się jego syn Siemomysław, który był ojcem Mieszka I.

            Czytaj więcej: https://www.sosrodzice.pl/miejsce/kruszwica-legendarna-stolica-polski-mysia-wieza-goplo/

          • Październik miesiącem dobroci dla zwierząt

          • Październik jest miesiącem dobroci dla zwierząt. Jest to nie tylko okazja do docenienia naszych pupili, ale również czas do zastanowienia się nad tym, jak możemy pomóc tym najbardziej potrzebującym. 

            Uczniowie naszej szkoły w ramach akcji charytatywnej przynosili potrzebne rzeczy dla podopiecznych "Przytulisko" w Pionkach. Osoby, które włączyły się do zbiórki zostały wyróżnione orderem " Przyjaciel zwierząt". Wszystkim serdecznie dziękujemy.

          • ŚWIĘTA LISTOPADOWE

          • Narodowe Święto Niepodległości obchodzone 11 listopada to ważne i piękne święto – święto każdego Polaka. W trosce o pamięć dla tego historycznego wydarzenia oraz kształtując patriotyczne postawy młodego pokolenia nasi uczniowie  i nauczyciele zorganizowali  kilka działań upamiętniających 104  rocznicę, kiedy Polska po 123 latach niewoli znów pojawiła się na mapie Europy i stała się wolnym, niepodległym państwem.  W dniu 7 listopada  o godzinie 10.00 odbyła się uroczysta akademia związana ze 104 rocznicą odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę oraz 24 rocznicą nadania naszej szkole imienia ppłk. AK Józefa Pawlaka “Brzozy”. Patriotyczny charakter uroczystości podkreśliły barwy narodowe, godło i hymn. Uczniowie klas VI-VIII i grupa dzieci z przedszkola “Tygryski”  w ciekawej inscenizacji słowno - muzycznej pt.” Powtórka z historii Polski”  przedstawili losy narodu polskiego: kolejne rozbiory, zrywy niepodległościowe, wybuch I wojny światowej i nadzieje Polaków na odzyskanie wolności, wreszcie powrót na mapę Europy jako niepodległy, suwerenny kraj. Podczas akademii przedstawiony został również życiorys naszego patrona i krótka historia nadania naszej szkole imienia.Przepiękny, porywający występ publiczność nagrodziła gromkimi brawami.  Po części artystycznej wszyscy uczniowie i nauczyciele udali się na  cmentarz parafialny, aby złożyć kwiaty i zapalić znicze na grobie patrona szkoły. Następnie cała społeczność szkolna uczestniczyła we mszy świętej w intencji Ojczyzny oraz  w intencji Patrona Szkoły i jego rodziny.

          • Biegi przełajowe

          • 5 listopada w Parku Kultury w Powsinie, siedmioro uczniów naszej szkoły wzięło udział w biegach przełajowych. Był to  Memoriał Tomasza Hopfera- popularnego komentatora TVP, polskiego dziennikarza sportowego.  Zawodnicy rywalizowali na bardzo trudnej trasie biegowej z wyczerpującymi podbiegami. Zmagali się również z biegaczami, trenującymi na co dzień w lekkoatletycznych klubach sportowych. Pierwszych dwudziestu biegaczy              w każdym biegu otrzymywało pamiątkowe medale.

            Szóste miejsce w biegu na 400m zajęli: Maria Wargadzka oraz Wiktor Walaszczyk,  na dystansie 600m wystartowali Anna Sadura (19 miejsce) oraz Adam Walaszczyk (12 miejsce), biegacze z klas szóstych rywalizowali na dystansie 800m: Piotr Kuba (9 miejsce), Jakub Talaga (12 miejsce) oraz Jakub Markowski (13 miejsce).

            Nasi sportowcy odebrali medale oraz gratulacje z rąk  medalisty olimpijskiego  Pana Jerzego Pietrzyka. Lekkoatleta ten  zdobył srebrny medal podczas igrzysk olimpijskich w Montrealu w sztafecie 4x400 w 1976r.

            Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

            Bardzo dziękujemy Panu Eugeniuszowi Wolszczakowi - Wójtowi Gminy Przyłęk, który zasponsorował przejazd uczniów do Warszawy.