• Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

          • "Edukacja wielojęzyczna – konieczność transformacji edukacji"

            21 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, który ustanowiony został 17 lutego 1999 roku przez UNESCO i jest obchodzony na całym świecie od 2000 r. jako upamiętnienie tragicznych wydarzeń z Bangladeszu. Podczas pokojowej demonstracji 21 lutego 1952 r. zginęło tam pięciu studentów domagających się nadania statusu języka urzędowego językowi bengalskiemu.

            Według UNESCO obecnie na świecie istnieje ponad  6 tysięcy języków, z których ponad 40% zagrożone jest zapomnieniem w ciągu 2-3 pokoleń.

            Data ta ma nie tylko upamiętniać przywołane wydarzenia, ale także przypominać o różnorodności językowej, o tym, iż język to najpotężniejsze narzędzie ochrony i rozwoju wspólnego dziedzictwa kulturowego ludzkości.

            W każdym roku, święto odbywa się pod innym hasłem, np. w 2012 r. firmowała je kampania społeczna „Ojczysty – dodaj do ulubionych”. Hasło tegorocznych obchodów to: "Edukacja wielojęzyczna – konieczność transformacji edukacji"

            O potędze naszego języka niech świadczy fakt, że nawet sami Polacy mają trudności z opanowaniem niektórych jego zagadnień. W 1996 roku UNESCO opracowała Atlas Języków Zagrożonych, w którym znalazło się aż dziewięć języków z naszego kraju. Są to m. in. kaszubski, dolnosaksoński, białoruski, poleski, romski, rusiński, słowiński, jidysz, wilamowski. Cały czas trwa walka o zachowanie ostatniego z nich, którym posługuje się już nieliczna grupa starszych mieszkańców Wilamowic koło Bielska-Białej.

          • „Niesamowita wycieczka na każdym kroku bajeczka”

          • 9 lutego uczniowie klas 1-3 wraz z wychowawczyniami udali się do Puław na spektakl Kieleckiego Teatru LEKTUR pt. „Niesamowita wycieczka na każdym kroku bajeczka” inspirowany twórczością Jana Brzechwy. Bohaterowie przedstawienia w sposób wesoły i zabawny zaprezentowali wiersze tego poety. Widzowie aktywnie uczestniczyli w przedstawieniu śpiewając, klaszcząc i śmiejąc się radośnie. Duże brawa na zakończenie były dowodem na to, że nowa interpretacja utworów Jana Brzechwy bardzo się wszystkim podobała.


             

          • Zabawa karnawałowa 2023

          • W dniu 9 lutego odbyła się w naszej szkole długo wyczekiwana zabawa karnawałowa. O wystrój sali zadbał Samorząd Uczniowski, a rodzice przygotowali dla dzieci mnóstwo atrakcji. Zabawę prowadził profesjonaly DJ oraz panie animatorki. Uczniowie bawili się przy muzyce oraz uczestniczyli w licznych konkurencjach. Dodatkową atrakcją była także możliwość umalowania sobie twarzy lub zrobienia tatuażu. Rodzice przygotowali kawiarenkę, gdzie dzieci mogły zjeśc coś słodkiego, aby nie zabrakło im sił do wspaniałej zabawy. Na koniec wszyscy uczestnicy imprezy otrzymali tytuł Królowej lub Króla Balu. Wszystkim dziękujemy za wspaniałą zabawę. 

          • Internetowa szkoła słonia Spacjusza

          • W ramach świętowania Dnia Bezpiecznego Internetu uczniowie klasy II i III zostali zaproszeni przez słonia Spacjusza do wspólnej przygody, podczas której poznają zasady bezpiecznego korzystania z Internetu. Zadaniem uczniów jest zrealizowanie 6 części kursu "Internetowa szkoła słonia Spacjusza" na platformie OSE it szkoła. Nagrodą jest zdobycie certyfikatu potwierdzającego znajomość zasad bezpieczeństwa w Internecie. 

          • Warsztaty na temat bezpieczeństwa w Internecie w Gminnej Bibliotece Publicznej w Grabowie nad Wisłą

          • 6 lutego uczniowie klasy IV wraz z opiekunami uczestniczyli w warsztatach, któe odbyły się w Gminnej Bibliotece Publicznej w Przyłęku filia w Grabowie nad Wisłą, w ramach kampanii "Dzień Bezpiecznego Internetu". Hasłem tegorocznej ogólnoświatowej akcji jest "Chcesz o tym porozmawiać?" Wspólnie z prowadzącą zajęcia panią bibliotekarką rozmawialiśmy na temat zagrożeń jakie czyhają na nas w sieci oraz o tym, czy internet możemy traktować jako wiarygodne źródło informacji?

            Spotkanie rozpoczęło się od krótkiej rozgrzewki, w której każdy z uczestników powiedział do czego najczęściej wykorzystuje nowe technologie i internet. Z przytoczonych przykładów powstałą lista możliwości jakie daje nam internet. Następnie zostały one pogrupowane na dwie kategorie: zachowania bezpieczne i mogące stwarzać zagrożenie. Analizując odpowiedzi wyciągnęliśmy wnioski, że internet jest doskonałym narzędziem komunikacji, rozrywki, informacji, edukacji itp., ale gdy zaczynamy wykorzystywać go w sposób nieostrożny lub w poczuciu bezkarności i anonimowości może wyrządzić wiele złego, a nawet doprowadzić do nieszczęścia. Ponadto uczniowie dowiedzieli się, jak prawidłowo reagować gdy jest się świadkiem negatywnych zachowań, bądź co gorsze gdy dotyczą one nas osobiście, np. hejt, FOMO, MOMO Challenge, patostreaming, flaming, sexting itp.  

            Dziękujemy za zaproszenie do biblioteki oraz za zdobytą wiedzę na temat bezpieczeństwa w sieci.