• Światowy Dzień Wody z PAH

          • „Przyspieszenie zmiany”

            22 marca obchodziliśmy Światowy Dzień Wody - święto, które ma na celu uświadomienie, że prawidłowa gospodarka wodna znacząco wpływa na kondycję gospodarczą i społeczną świata. Powodem jego powołania był fakt, że ponad miliard ludzi na świecie cierpi z powodu braku dostępu do czystej wody pitnej.

            Tegoroczne hasło Światowego Dnia Wody: „Przyspieszenie zmiany”, nawiązuje do konieczności wzmożenia działań przyczyniających się do rozwiązania kryzysu gospodarki wodno-ściekowej. W tym roku obchodom Światowego Dnia Wody towarzyszyła Konferencja wodna ONZ, stanowiąca miejsce debaty na rzecz wody w dobie narastającego globalnego kryzysu zasobów wodnych.

            Akcja informacyjna na temat tego, jak ważna w życiu człowieka jest woda, prowadzona była w ramach godziny bibliotecznej oraz lekcji biologii. Podczas zajęć oglądano różne prezentacje multimedialne, dyskutowano o znaczeniu wody dla człowieka i innych organizmów, oszczędzaniu zasobów wodnych w naszych domach i w szkole, a także mierzono się z różnymi zadaniami.

            Były rozmowy, filmiki, a także ciekawe doświadczenia z wykorzystaniem wody. Z tej okazji na szkolnym korytarzu pojawiła się także gazetka w wykonaniu uczniów kl. VI.  Wszyscy wykazali się niezwykłym zaangażowaniem i wiedzą.

          • Uwaga!

          • 19 marca 2023 r., w godz. od 9:00 do 13:30
            w Publicznej Szkole Podstawowej w Łaguszowie 

          • Rekolekcje wielkopostne

          • 13, 14, 15 marca 2023 r. odbędą się rekolekcje wielkopostne, w których będą uczestniczyć uczniowie naszej szkoły.

            Pierwsze 4 godz. lekcyjne odbywają się wg. planu. Następnie uczniowie klas I-VIII udają się do kościoła na Mszę św. na godz. 11:30. Po nabożeństwie odwóz do domu ok. 12:30. 

            Oddziały przedszkolne w tych dniach pracują bez zmian.

          • Spotkanie z przedstawicielami policji

          • W dniu 7 marca 2023 roku odbyło się spotkanie z panią policjantką, która przypomniała uczniom klas 0-VIII podstawowe informacje na temat bezpieczeństwa. Podczas rozmowy z najmłodszymi uczniami omówione zostały zasady zachowania się w miejscach publicznych np. w sytuacji zagubienia się w dużym sklepie. Uczniowie klas I-IV wspolnie z panią policjantką przypomnieli zasady poruszania się po drogach publicznych. Natomiast najstarsi rozmawiali o aktualizacji przepisów dotyczących nieletnich oraz o bezpieczeństwie w sieci. Dziękujemy za przekazanie naszym uczniom cennych informacji.

          • GMINNO-SZKOLNY BIEG ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH IM. PPŁK. AK JÓZEFA PAWLAKA "BRZOZY"

          • W niedzielę uczciliśmy wszystkich żołnierzy niezłomnych. Jesteśmy im winni pamięć!

            Naród, który traci pamięć, traci sumienie.

            Zbigniew Herbert

            GMINNO – SZKOLNY BIEG „ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH”
            IM. PPŁK. AK JÓZEFA PAWLAKA „BRZOZY”

            Dnia 05 marca 2023 r. odbył się po raz pierwszy, zorganizowany przez Gminę Przyłęk oraz Publiczną Szkołę Podstawową w Łaguszowie, GMINNO – SZKOLNY BIEG „ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH”, któremu patronował ppłk AK Józef Pawlak „Brzoza”. Przedsięwzięcie to zgromadziło wielu mieszkańców naszej Gminy.

            Część oficjalną rozpoczęli i poprowadzili: wójt Gminy Przyłęk pan Eugeniusz Andrzej Wolszczak oraz wicedyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Łaguszowie pani Aldona Wojtalik, natomiast wydarzenie sportowe przebiegało pod czujnym okiem pana Szymona Skorupskiego. W biegu, pomimo zimna i padającego śniegu, wzięło udział 78 uczestników. Nad bezpieczeństwem czuwała Policja, służba medyczna oraz miejscowa Ochotnicza Straż Pożarna. Sportowcy rywalizowali na dystansach: 200m (rocznik 2016 i młodsi), 400m (rocznik 2013-2015), 600m (rocznik 2010-2012), 800m (rocznik 2009-2008). Bieg główny mierzył 1963m (rocznik 2004 i starsi). Dystans ten jest odwołaniem do roku, w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty - Józef Franczak ps. „Lalek”.

            W każdej kategorii była prowadzona oddzielna klasyfikacja dla kobiet i mężczyzn. Wszyscy uczestnicy zawodów otrzymali pamiątkowy medal oraz dyplom. Pierwsza trójka została nagodzona pucharami. Dodatkowo biegacze otrzymywali pączka oraz wodę. Dla wszystkich uczestników oraz kibiców Rada Rodziców Publicznej Szkoły Podstawowej w Łaguszowie przygotowała pyszną żołnierską grochówkę i kiełbaski z grilla.

            Nagrody oraz poczęstunek zostały ufundowane przez Gminę Przyłęk.

            Oto zwycięzcy w poszczególnych kategoriach:

            Rocznik 2016 i młodsi:

            Dziewczęta:
            1.         Maria Woźniak
            2.         Aleksandra Talaga
            3.         Maria Wiśniewska

            Chłopcy:
            1.         Dawid Baryła
            2.         Jan Łepecki
            3.         Nikodem Gola

            Rocznik 2013-2015:

            Dziewczęta:
            1.         Oliwia Stępień
            2.         Julia Wiśniewska
            3.         Maria Wargacka

            Chłopcy:
            1.         Aleksander Rywacki
            2.         Michał Jaskulski
            3.         Błażej Bednarczyk

            Rocznik 2010-2012

            Dziewczęta:
            1.         Karina Jaskulska
            2.         Magdalena Mizińska
            3.         Zuzanna Sempka

            Chłopcy:
            1.         Kuba Wójcik
            2.         Marcel Brodowski
            3.         Szymon Pawełek

            Rocznik 2009-2008

            Dziewczęta:
            1.         Weronika Falenta
            2.         Julia Markowska

            Chłopcy:
            1.         Bartosz Chołuj
            2.         Antoni Misztak
            3.         Jakub Stolarczyk

            Bieg Główny rocznik 2004 i starsi

            Kobiety:
            1.         Małgorzata Wiktorowska
            2.         Anna Nowicka
            3.         Beata Rogala

            Mężczyźni:
            1.         Sławomir Walaszczyk
            2.         Andrzej Ostrowski
            3.         Paweł Stępień

            Wydarzenie to  zostało zorganizowane w celu  upamiętnienia żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP. Pozostali oni wierni złożonej przysiędze żołnierskiej. Stanęli zbrojnie przeciwko całej potędze sowieckiego imperium, broniąc rodaków poddanych terrorowi przez nową władzę. Zwalczali funkcjonariuszy i współpracowników aparatu bezpieczeństwa, uwalniali więźniów politycznych, obnażali kłamstwa partyjnej propagandy, rozbijali areszty i komisariaty, karali donosicieli.

            Zostali pozbawieni wszelkich praw, tropieni po lasach, więzieni, mordowani w katowniach Urzędu Bezpieczeństwa oraz Informacji Wojskowej. Propaganda PRL określała ich mianem faszystów i pospolitych bandytów. Władze komunistyczne tępiły ich z całą bezwzględnością. Stosowały masową inwigilację i represje także wobec cywili, którzy wspierali „leśnych”. Łudziły ogłaszanymi amnestiami, by ujawniających się zamykać w więzieniach, torturować i w majestacie sądowego bezprawia skazywać na kary śmierci. Ostatni, najwierniejsi żołnierze Rzeczypospolitej mieli zostać zgładzeni i wyklęci. Po pierwszej śmierci czekała ich śmierć druga: wieczne zapomnienie. Mieli zniknąć na zawsze, pozbawieni własnego grobu, bez nekrologu w gazecie i wzmianki w podręcznikach historii.

            Patron naszego sportowo- edukacyjnego przedsięwzięcia ppłk AK Józef Pawlak „Brzoza”, po aresztowaniu w styczniu 1945 r. przez UB, doświadczył podobnych prześladowań ze strony nowych władz komunistycznych.

             W czasie śledztwa był poddawany brutalnym przesłuchaniom. Został zwolniony w połowie sierpnia 1945 r. w związku z akcją „Radosława", wrócił do domu skrajnie wychudzony (ważył 38 kg) i ze zrujnowanym zdrowiem (ciężka choroba serca, reumatyzm, rozstrojony system nerwowy). Po zwolnieniu formalnie ujawnił się 19 października 1945 r. stawił się na wezwanie Departamentu Personalnego MON w Warszawie i został zweryfikowany w stopniu kapitana (nie zaliczono mu służby w AK oraz awansów), po czym przeniesiono go do rezerwy. Od WUBP w Kielcach otrzymał polecenie opuszczenia terenu województwa kieleckiego pod groźbą aresztowania i kary więzienia. Zgodę na przyjazd do rodzinnej miejscowości otrzymał tylko raz w 1953 r. w celu wzięcia udziału w pogrzebie matki. Zakaz pobytu na terenie województwa bez zgody UB obowiązywał go do 1956 r. Utrudniano mu znalezienie pracy , uniemożliwiono kandydowanie do Sejmu w 1947 r. z ramienia PSL, jak również podjęcie studiów  w latach pięćdziesiątych na Politechnice, a następnie na wydziale Matematyki UJ.

            Szczęśliwie komunizm w naszym kraju upadł, Polska zaczęła przypominać sobie o swoich bohaterach.

             

             

             

             

             

             

             

             

          • Turniej tenisa stołowego

          • 10 lutego w Kazanowie odbył się powiatowy turniej tenisa stołowego w ramach Mazowieckich Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Naszą szkołę reprezentowały dwie zawodniczki: Małgorzata Sadurska oraz Michalina Łepecka. Dziewczęta zaprezentowały się znakomicie, zostały mistrzami powiatu zwoleńskiego pokonując w meczu finałowym Kazanów 3:0