• Lekcja biologii w terenie

• Zajęcia dydaktyczne na łonie natury zawsze cieszą uczniów. Dziś np. powtarzaliśmy informacje dotyczące organów roślinnych. System palowy, wiązkowy, korzenie spichrzowe, czepne czy ssawki klasa V wskazywała bez chwili zastanowienia.

• Akcja Żonkile

• 19 kwietnia 2022 roku obchodziliśmy 79 rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej. Akcja społeczno-edukacyjna "Żonkile" ma na celu propagowanie wiedzy na temat powstania w getcie warszawskim, przyświeca jej hasło „ Łączy nas pamięć”. Żonkil stał się symbolem pamięci, szacunku i nadziei. Związany jest z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w rocznicę powstania składał bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta. Uczniowie naszej szkoły również  przyłączyli się do ogólnopolskiej akcji „Żonkile” organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich „POLIN”. 20 kwietnia w 79  obchody rocznicy zaangażowali się uczniowie klas II-VIII W programie uroczystości znalazło się m.in: klasy II-III gościły panią Annę Nędzi z Gminnej Biblioteki Publicznej z Przyłęka, która przygotowała opowiadanie  Renaty Piątkowskiej pt ” Wszystkie moje mamy”. Po przeczytaniu wszyscy wspólnie  wykonali plakaty.  Klasy IV-VI obejrzały  film: "Będę pisać", który przedstawiał  losy dwójki żydowskich nastolatków przed wojną i po jej wybuchu. Ich historię poznaje współczesna dziewczyna z Muranowa, której telefon nawiedza duch z przeszłości. Klasa VII-VII zaś obejrzała film: “"Muranów – Dzielnica Północna" -  przedstawia historię Muranowa, dawnej dzielnicy żydowskiej w Warszawie i jej mieszkańców. Film  przygotowany w stylistyce  youtuberskiej  opowiadał o sytuacji Żydów w przedwojennej stolicy, przebiegu powstania oraz pokazywał  współcześnie istniejące miejsca upamiętniające wydarzenia w getcie warszawskim. Po projekcji filmów wspólnie z młodzieżą rozmawialiśmy o losach społeczności żydowskiej podczas wojny i po jej zakończeniu. By podkreślić wyjątkowy charakter tego dnia,  uczniowie klasy VI-tej własnoręcznie przygotowali papierowe żonkile – kwiaty symbolizujące pamięć i nadzieję, które później wręczali nauczycielom, uczniom naszej szkoły.

• Dzień Ziemi u Krasnali i Motylków

• Z okazji Dnia Ziemi, 22 kwietnia w przedszkolu królował kolor zielony. Również nie brakowało rozmów na temat losów zielonej planety. Podczas zajęć dydaktycznych dzieci uczyły się, jak dbać
            o środowisko i otaczającą nas przyrodę. Przedszkolaki w praktyczny sposób mogły wykorzystać swoją wiedzę na temat segregacji śmieci wrzucając je do odpowiednich pojemników. Dzieci również dowiedziały się jak sadzić i przesadzać rośliny zielone i kwiaty. Światowy Dzień Ziemi

to największe i najbardziej popularne święto ekologiczne na świecie. Celem święta jest promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie oraz budowanie wspólnej odpowiedzialności za Ziemię. Krasnale i Motylki aktywnie uczestniczyły w Dniu Święta Ziemi poprzez rozmowy

na temat dbania o środowisko: oszczędzanie energii i wody, segregacja śmieci.
            Dzieci wykonały wspólnie z paniami plakat pod hasłem –  „Nasz czysty kolorowy świat”.  Uwieńczeniem zdobytych wiadomości był medal dla każdego dziecka oraz pamiątkowe zdjęcie
            z plakatem.

• Dzień Ziemi 2022

• Zainwestuj w naszą planetę!

Głównym celem święta jest przybliżenie społeczeństwu wszelkich problemów związanych ze współczesną ekologią, upowszechnianie czystych technologii, szeroko pojęta edukacja w zakresie ochrony środowiska i propagowanie idei zrównoważonego rozwoju.

• Szanowni Państwo,

w związku z podpisaniem przez Prezesa Rady Ministrów Zarządzenia nr 87 z dnia 14 kwietnia 2022r. w sprawie wprowadzenia na całym terytorium Rzeczypospolitej Polskiej drugiego stopnia alarmowego BRAVO oraz w nawiązaniu do rekomendacji Wojewody Mazowieckiego niniejszym informuję, że  wprowadzam zakaz wstępu do budynku przedszkola w Mszadli Starej  i budynku szkoły w Łaguszowie dla  osób postronnych od 16 do 30 kwietnia 2022 r.

Jacek Rogala

• Międzynarodowy Dzień Książki

• „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa,

jaką sobie ludzkość wymyśliła”