• #SZKOŁA PAMIĘTA 2022

• W tym roku po raz kolejny włączyliśmy sie w akcję MEN "Szkoła pamięta", której celem jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności. W ramach podjętych działań uczniowie klasy VIII wraz z opiekunem uporządkowali groby na cmentarzu parafialnym w Łagowie, gdzie spoczywa m.in. patron szkoły w Łaguszowie ppłk. AK Józef Pawlak "Brzoza" i jego rodzina. Ponadto cała społecznośc szkolna zaangażowala się w zbiórkę zniczy w ramach akcji Szkolnego Koła Wolontariatu "Światełko Pamięci", które 2 listopada zapłonęły na grobach osób związanych z Publiczną Szkołą Podstawową w Łaguszowie. Dziękujemy wszystkim nauczycielom, uczniom oraz rodzicom, którzy przyczynili się do przeprowadzenia ww. działań.

• SPOTKANIE ZE STRAŻAKIEM

• W ramach Projektu Blisko „Biblioteka zawsze łączy” realizowanego przez Gminą Bibliotekę Publiczną w Przyłęku 26 października grupę Tygrysków i Smerfów odwiedziła Pani Strażak. Nasz gość przeczytał dzieciom książkę pt. ,, Mam przyjaciela strażaka’’, a także opowiedział na czym polega jego praca. Przedszkolaki dowiedziały się, że nie jest to wyłącznie gaszenie pożarów. Na zakończenie każdy mógł założyć mundur i przez chwilę poczuć się jak prawdziwy strażak.

• ŚWIĘTO DYNI W ODDZIAŁCH PRZEDSZKOLNYCH

• U przedszkolaków niewątpliwą gwiazdą tegorocznej jesieni została DYNIA. 28 października  przedszkolaki z naszej szkoły ubrały się na kolor pomarańczowy i  poznały jak zdrowe ,urodziwe jest to warzywo. Dynia zainspirowała nas do wykonania prac plastycznych oraz uczestnictwa w wielu zabawach muzyczno-ruchowych, a także zawodach sportowych. Poniżej zamieszczamy krótką fotorelację.

• Jedziemy na wycieczki!

• "Powiedz mi, a zapomnę,
            pokaż mi, a zapamiętam,
            pozwól mi zrobić, a zrozumiem."
            ​​​​​​​

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że nasza szkoła wzięła udział w jesiennej edycji programu Ministrstwa Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę” i uzyskała w formie dotacji celowej środki finansowe na dofinansowanie wycieczek szkolnych związanych z priorytetowymi obszarami edukacyjnymi.

Nasi uczniowie w ramach programu wybiorą się na cztery wycieczki, do których szkole udało się pozyskać maksymalne dofinansowanie (na wycieczki jednodniowe zdobyliśmy po 5 tys. na każdą, na wycieczkę dwudniową - 10 tys.).
            Klasy I-III pojadą do Warszawy i Lublina , natomiast uczniowie z klas IV-VIII odwiedzą Kraków i odbędą wycieczkę Szlakiem Piastowskim.

Na każdej z tras znajdują się punkty edukacyjne dostosowane do wieku uczniów, więc oprócz zabawy i odpoczynku od zajęć w szkolnych murach, wycieczki te spełniają jeden z najistotniejszych powodów organizacji wyjazdów, a mianowicie cel naukowy.

Wyjazdy w bliższe lub dalsze regiony naszego kraju dają możliwość lepszego poznania historii, geografii i biologii, a nauka w czasie podróży jest efektywniejsza i pozostanie w dziecięcej pamięci na dłużej, gdyż wiąże się z emocjami i osobistymi przeżyciami.

• "Światełko pamięci"

• „ Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych”

Ks. Jan Twardowski

SZKOLNE KOŁO WOLONTARIATU

Zachęca do udziału w akcji

„Światełko Pamięci”

Do dnia 27 października 2022 roku

wolontariusze z klasy VIII będą prowadzić zbiórkę zniczy, które zostaną zapalone na grobach osób związanych z nasza szkołą.

Znicze można przekazywać wolontariuszom lub przynieść do gabinetu pedagoga szkoły.

• Laboratoria Przyszłości

• Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Misją projektu jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.

Sprzęt otrzymany przez szkołę w ramach „Laboratoriów Przyszłości” jest wykorzystywany m.in. do budowania wśród uczniów kompetencji przyszłości, eksperymentowania i zdobywania praktycznych umiejętności.

Uczniowie klas I-III bardzo chętnie uczestniczą w zajęciach z interaktywnymi robotami edukacyjnymi Photon, których umiejętności rozwijają się razem z umiejętnościami dziećmi. Uczniowie sterują nimi za pomocą tabletów ucząc je od podstaw poruszania się w różnych kierunkach, rozpoznawania kolorów czy reagowania na różne bodźce. W klasach starszych w programie Tinkercad uczniowie tworzą projekty 3D. Konta założone wszystkim uczniom dają możliwość pracy na projektem zarówno w szkole jak i w domu, a najciekawsze z nich drukowane są na szkolnej drukarce 3D.

• Światowy Dzień Uśmiechu

• To radosne święto obchodzone w pierwszy piątek października od 1999 roku. Pomysłodawcą tego dnia był Harvey Ball, autor znanego na całym świecie symbolu żółtej uśmiechniętej buzi, tzw. „smiley face”, która reprezentować ma dokładnie to, co na co dzień chcemy widzieć jak najczęściej u innych ludzi – bezinteresowny uśmiech i radość życia. Bo jak się okazuje, znane od wieków powiedzenie „śmiech to zdrowie” to nie tylko metafora.

• Kiermasz książek

• Nasza szkolna biblioteka od lat wspólpracuje z Księgarnią i Hurtownią Taniej Ksiązki w Tuliszkowie. Dzięki przeprowadzanym kiermaszom, szkoła pozyskuje liczne rabaty na lektury, książki przygodowe dla dzieci i młodzieży, a także pozycje przeznaczone na nagrody dla uczniów.

• „Niecodzienny” 30 września u Motylków i Krasnali

• W grupach Motylków i Krasnali  panie nauczycielki  zorganizowały "JESIENNY POKAZ MODY". Na wybiegu pojawili się fantastyczni, choć dopiero początkujący modele i modelki. Dzieciom zabawa ta sprawiła ogromną frajdę. Każdy chętnie pozował do zdjęć podczas rewii mody. Ponadto przedszkolaki również świętowali „Dzień chłopaka” - dziewczynki z obydwu grup wręczyły prezenty swoim kolegom oraz zaśpiewały dla nich wesoło „Sto lat”.