NOWA STRONA
Konkursy
Wesołych Świąt
REKRUTACJA 2023/24
Rekrutacja do oddziałów przedszkolnych PSP w Łaguszowie
Szanowni Państwo
Niniejszym informujemy, że wszystkie dzieci zostały przyjęte.
Prosimy o złożenie woli przyjęcia dziecka do dnia 14.04.2023 r.
Światowy Dzień Wody z PAH
„Przyspieszenie zmiany”
22 marca obchodziliśmy Światowy Dzień Wody - święto, które ma na celu uświadomienie, że prawidłowa gospodarka wodna znacząco wpływa na kondycję gospodarczą i społeczną świata. Powodem jego powołania był fakt, że ponad miliard ludzi na świecie cierpi z powodu braku dostępu do czystej wody pitnej.
Tegoroczne hasło Światowego Dnia Wody: „Przyspieszenie zmiany”, nawiązuje do konieczności wzmożenia działań przyczyniających się do rozwiązania kryzysu gospodarki wodno-ściekowej. W tym roku obchodom Światowego Dnia Wody towarzyszyła Konferencja wodna ONZ, stanowiąca miejsce debaty na rzecz wody w dobie narastającego globalnego kryzysu zasobów wodnych.
Akcja informacyjna na temat tego, jak ważna w życiu człowieka jest woda, prowadzona była w ramach godziny bibliotecznej oraz lekcji biologii. Podczas zajęć oglądano różne prezentacje multimedialne, dyskutowano o znaczeniu wody dla człowieka i innych organizmów, oszczędzaniu zasobów wodnych w naszych domach i w szkole, a także mierzono się z różnymi zadaniami.
Były rozmowy, filmiki, a także ciekawe doświadczenia z wykorzystaniem wody. Z tej okazji na szkolnym korytarzu pojawiła się także gazetka w wykonaniu uczniów kl. VI. Wszyscy wykazali się niezwykłym zaangażowaniem i wiedzą.
Plan
Uwaga!
19 marca 2023 r., w godz. od 9:00 do 13:30
w Publicznej Szkole Podstawowej w Łaguszowie
Rekolekcje wielkopostne
13, 14, 15 marca 2023 r. odbędą się rekolekcje wielkopostne, w których będą uczestniczyć uczniowie naszej szkoły.
Pierwsze 4 godz. lekcyjne odbywają się wg. planu. Następnie uczniowie klas I-VIII udają się do kościoła na Mszę św. na godz. 11:30. Po nabożeństwie odwóz do domu ok. 12:30.
Oddziały przedszkolne w tych dniach pracują bez zmian.
Nowy adres strony internetowej szkoły
https://www.psplaguszow.pl/
Spotkanie z przedstawicielami policji
W dniu 7 marca 2023 roku odbyło się spotkanie z panią policjantką, która przypomniała uczniom klas 0-VIII podstawowe informacje na temat bezpieczeństwa. Podczas rozmowy z najmłodszymi uczniami omówione zostały zasady zachowania się w miejscach publicznych np. w sytuacji zagubienia się w dużym sklepie. Uczniowie klas I-IV wspolnie z panią policjantką przypomnieli zasady poruszania się po drogach publicznych. Natomiast najstarsi rozmawiali o aktualizacji przepisów dotyczących nieletnich oraz o bezpieczeństwie w sieci. Dziękujemy za przekazanie naszym uczniom cennych informacji.
Plan lekcji od 01.03.2023r.
GMINNO-SZKOLNY BIEG ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH IM. PPŁK. AK JÓZEFA PAWLAKA "BRZOZY"
W niedzielę uczciliśmy wszystkich żołnierzy niezłomnych. Jesteśmy im winni pamięć!
42Naród, który traci pamięć, traci sumienie.
Zbigniew Herbert
GMINNO – SZKOLNY BIEG „ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH”
IM. PPŁK. AK JÓZEFA PAWLAKA „BRZOZY”Dnia 05 marca 2023 r. odbył się po raz pierwszy, zorganizowany przez Gminę Przyłęk oraz Publiczną Szkołę Podstawową w Łaguszowie, GMINNO – SZKOLNY BIEG „ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH”, któremu patronował ppłk AK Józef Pawlak „Brzoza”. Przedsięwzięcie to zgromadziło wielu mieszkańców naszej Gminy.
Część oficjalną rozpoczęli i poprowadzili: wójt Gminy Przyłęk pan Eugeniusz Andrzej Wolszczak oraz wicedyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Łaguszowie pani Aldona Wojtalik, natomiast wydarzenie sportowe przebiegało pod czujnym okiem pana Szymona Skorupskiego. W biegu, pomimo zimna i padającego śniegu, wzięło udział 78 uczestników. Nad bezpieczeństwem czuwała Policja, służba medyczna oraz miejscowa Ochotnicza Straż Pożarna. Sportowcy rywalizowali na dystansach: 200m (rocznik 2016 i młodsi), 400m (rocznik 2013-2015), 600m (rocznik 2010-2012), 800m (rocznik 2009-2008). Bieg główny mierzył 1963m (rocznik 2004 i starsi). Dystans ten jest odwołaniem do roku, w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty - Józef Franczak ps. „Lalek”.
W każdej kategorii była prowadzona oddzielna klasyfikacja dla kobiet i mężczyzn. Wszyscy uczestnicy zawodów otrzymali pamiątkowy medal oraz dyplom. Pierwsza trójka została nagodzona pucharami. Dodatkowo biegacze otrzymywali pączka oraz wodę. Dla wszystkich uczestników oraz kibiców Rada Rodziców Publicznej Szkoły Podstawowej w Łaguszowie przygotowała pyszną żołnierską grochówkę i kiełbaski z grilla.
Nagrody oraz poczęstunek zostały ufundowane przez Gminę Przyłęk.
Oto zwycięzcy w poszczególnych kategoriach:
Rocznik 2016 i młodsi:
Dziewczęta:
1. Maria Woźniak
2. Aleksandra Talaga
3. Maria WiśniewskaChłopcy:
1. Dawid Baryła
2. Jan Łepecki
3. Nikodem GolaRocznik 2013-2015:
Dziewczęta:
1. Oliwia Stępień
2. Julia Wiśniewska
3. Maria WargackaChłopcy:
1. Aleksander Rywacki
2. Michał Jaskulski
3. Błażej BednarczykRocznik 2010-2012
Dziewczęta:
1. Karina Jaskulska
2. Magdalena Mizińska
3. Zuzanna SempkaChłopcy:
1. Kuba Wójcik
2. Marcel Brodowski
3. Szymon PawełekRocznik 2009-2008
Dziewczęta:
1. Weronika Falenta
2. Julia MarkowskaChłopcy:
1. Bartosz Chołuj
2. Antoni Misztak
3. Jakub StolarczykBieg Główny rocznik 2004 i starsi
Kobiety:
1. Małgorzata Wiktorowska
2. Anna Nowicka
3. Beata RogalaMężczyźni:
1. Sławomir Walaszczyk
2. Andrzej Ostrowski
3. Paweł StępieńWydarzenie to zostało zorganizowane w celu upamiętnienia żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP. Pozostali oni wierni złożonej przysiędze żołnierskiej. Stanęli zbrojnie przeciwko całej potędze sowieckiego imperium, broniąc rodaków poddanych terrorowi przez nową władzę. Zwalczali funkcjonariuszy i współpracowników aparatu bezpieczeństwa, uwalniali więźniów politycznych, obnażali kłamstwa partyjnej propagandy, rozbijali areszty i komisariaty, karali donosicieli.
Zostali pozbawieni wszelkich praw, tropieni po lasach, więzieni, mordowani w katowniach Urzędu Bezpieczeństwa oraz Informacji Wojskowej. Propaganda PRL określała ich mianem faszystów i pospolitych bandytów. Władze komunistyczne tępiły ich z całą bezwzględnością. Stosowały masową inwigilację i represje także wobec cywili, którzy wspierali „leśnych”. Łudziły ogłaszanymi amnestiami, by ujawniających się zamykać w więzieniach, torturować i w majestacie sądowego bezprawia skazywać na kary śmierci. Ostatni, najwierniejsi żołnierze Rzeczypospolitej mieli zostać zgładzeni i wyklęci. Po pierwszej śmierci czekała ich śmierć druga: wieczne zapomnienie. Mieli zniknąć na zawsze, pozbawieni własnego grobu, bez nekrologu w gazecie i wzmianki w podręcznikach historii.
Patron naszego sportowo- edukacyjnego przedsięwzięcia ppłk AK Józef Pawlak „Brzoza”, po aresztowaniu w styczniu 1945 r. przez UB, doświadczył podobnych prześladowań ze strony nowych władz komunistycznych.
W czasie śledztwa był poddawany brutalnym przesłuchaniom. Został zwolniony w połowie sierpnia 1945 r. w związku z akcją „Radosława", wrócił do domu skrajnie wychudzony (ważył 38 kg) i ze zrujnowanym zdrowiem (ciężka choroba serca, reumatyzm, rozstrojony system nerwowy). Po zwolnieniu formalnie ujawnił się 19 października 1945 r. stawił się na wezwanie Departamentu Personalnego MON w Warszawie i został zweryfikowany w stopniu kapitana (nie zaliczono mu służby w AK oraz awansów), po czym przeniesiono go do rezerwy. Od WUBP w Kielcach otrzymał polecenie opuszczenia terenu województwa kieleckiego pod groźbą aresztowania i kary więzienia. Zgodę na przyjazd do rodzinnej miejscowości otrzymał tylko raz w 1953 r. w celu wzięcia udziału w pogrzebie matki. Zakaz pobytu na terenie województwa bez zgody UB obowiązywał go do 1956 r. Utrudniano mu znalezienie pracy , uniemożliwiono kandydowanie do Sejmu w 1947 r. z ramienia PSL, jak również podjęcie studiów w latach pięćdziesiątych na Politechnice, a następnie na wydziale Matematyki UJ.
Szczęśliwie komunizm w naszym kraju upadł, Polska zaczęła przypominać sobie o swoich bohaterach.
Zaproszenie
Turniej tenisa stołowego
10 lutego w Kazanowie odbył się powiatowy turniej tenisa stołowego w ramach Mazowieckich Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Naszą szkołę reprezentowały dwie zawodniczki: Małgorzata Sadurska oraz Michalina Łepecka. Dziewczęta zaprezentowały się znakomicie, zostały mistrzami powiatu zwoleńskiego pokonując w meczu finałowym Kazanów 3:0
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
"Edukacja wielojęzyczna – konieczność transformacji edukacji"
21 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, który ustanowiony został 17 lutego 1999 roku przez UNESCO i jest obchodzony na całym świecie od 2000 r. jako upamiętnienie tragicznych wydarzeń z Bangladeszu. Podczas pokojowej demonstracji 21 lutego 1952 r. zginęło tam pięciu studentów domagających się nadania statusu języka urzędowego językowi bengalskiemu.
Według UNESCO obecnie na świecie istnieje ponad 6 tysięcy języków, z których ponad 40% zagrożone jest zapomnieniem w ciągu 2-3 pokoleń.
Data ta ma nie tylko upamiętniać przywołane wydarzenia, ale także przypominać o różnorodności językowej, o tym, iż język to najpotężniejsze narzędzie ochrony i rozwoju wspólnego dziedzictwa kulturowego ludzkości.
W każdym roku, święto odbywa się pod innym hasłem, np. w 2012 r. firmowała je kampania społeczna „Ojczysty – dodaj do ulubionych”. Hasło tegorocznych obchodów to: "Edukacja wielojęzyczna – konieczność transformacji edukacji"
O potędze naszego języka niech świadczy fakt, że nawet sami Polacy mają trudności z opanowaniem niektórych jego zagadnień. W 1996 roku UNESCO opracowała Atlas Języków Zagrożonych, w którym znalazło się aż dziewięć języków z naszego kraju. Są to m. in. kaszubski, dolnosaksoński, białoruski, poleski, romski, rusiński, słowiński, jidysz, wilamowski. Cały czas trwa walka o zachowanie ostatniego z nich, którym posługuje się już nieliczna grupa starszych mieszkańców Wilamowic koło Bielska-Białej.
Rekrutacja na rok szkolny 2023/2024
Dokumenty rekrutacyjne znajdują się w zakładce: więcej - dokumenty - rekrutacja 2023
Ferie zimowe
„Niesamowita wycieczka na każdym kroku bajeczka”
9 lutego uczniowie klas 1-3 wraz z wychowawczyniami udali się do Puław na spektakl Kieleckiego Teatru LEKTUR pt. „Niesamowita wycieczka na każdym kroku bajeczka” inspirowany twórczością Jana Brzechwy. Bohaterowie przedstawienia w sposób wesoły i zabawny zaprezentowali wiersze tego poety. Widzowie aktywnie uczestniczyli w przedstawieniu śpiewając, klaszcząc i śmiejąc się radośnie. Duże brawa na zakończenie były dowodem na to, że nowa interpretacja utworów Jana Brzechwy bardzo się wszystkim podobała.
Zabawa karnawałowa 2023
W dniu 9 lutego odbyła się w naszej szkole długo wyczekiwana zabawa karnawałowa. O wystrój sali zadbał Samorząd Uczniowski, a rodzice przygotowali dla dzieci mnóstwo atrakcji. Zabawę prowadził profesjonaly DJ oraz panie animatorki. Uczniowie bawili się przy muzyce oraz uczestniczyli w licznych konkurencjach. Dodatkową atrakcją była także możliwość umalowania sobie twarzy lub zrobienia tatuażu. Rodzice przygotowali kawiarenkę, gdzie dzieci mogły zjeśc coś słodkiego, aby nie zabrakło im sił do wspaniałej zabawy. Na koniec wszyscy uczestnicy imprezy otrzymali tytuł Królowej lub Króla Balu. Wszystkim dziękujemy za wspaniałą zabawę.
22
Internetowa szkoła słonia Spacjusza
W ramach świętowania Dnia Bezpiecznego Internetu uczniowie klasy II i III zostali zaproszeni przez słonia Spacjusza do wspólnej przygody, podczas której poznają zasady bezpiecznego korzystania z Internetu. Zadaniem uczniów jest zrealizowanie 6 części kursu "Internetowa szkoła słonia Spacjusza" na platformie OSE it szkoła. Nagrodą jest zdobycie certyfikatu potwierdzającego znajomość zasad bezpieczeństwa w Internecie.
3
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wrzesień 2022
- Sierpień 2022
- Czerwiec 2022
- Maj 2022
- Kwiecień 2022
- Marzec 2022
- Luty 2022
- Styczeń 2022
- Grudzień 2021
- Listopad 2021
- Październik 2021
- Wrzesień 2021
- Sierpień 2021
- Lipiec 2021
- Czerwiec 2021
- Maj 2021
- Kwiecień 2021
- Wszystkie